Branża TSL to prawdziwe uniwersum, w którym dzieje się tak dużo, że potrzebna byłaby 24-godzinna transmisja “na żywo”, by być ze wszystkim na bieżąco. Dlatego w naszym cyklicznym przeglądzie staramy się mówić o tym, co naprawdę ważne; prezentować interesujące informacje, ciekawostki, sensacje oraz przybliżać dokonujące się w prawie zmiany. W tym tygodniu, prosto z polskich dróg, o szalonym i pechowym manewrze wyprzedzenia przez kierowcę ciężarówki. Mogło dojść do nieszczęścia.

 

Lepsze parkingi przy autostradach

Nikt nie ma wątpliwości, że w przypadku dróg najwyższych klas, poza dobrej klasy nawierzchnią, równie istotna jest dodatkowa infrastruktura. Przedstawiciele GDDKiA doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego zapowiadają małą rewolucję w przypadku Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP), powstających przy drogach szybkiego ruchu. Dzięki temu ma być jeszcze bardziej komfortowo i funkcjonalnie. Wśród zatwierdzonych zmian znajdują się takie, które stanowią ukłon w kierunku kierowców pojazdów ciężarowych. Miejsca parkingowe dedykowane ciężarówkom mają być projektowane w taki sposób, by kabiny usytuowane były tyłem do drogi. Na wielu nowych MOP-ach zaczną się też pojawiać stacje odśnieżania ciężarówek. Ma być też bardziej ekologicznie, a to za sprawą ładowarek, które służyć mają pojazdom elektrycznym. Ma też pojawiać się więcej punktów gastronomicznych. Ale najważniejsze jest to, że MOP-ów ma być więcej. Obecnie nie zawsze tak jest. Bywa, że oddawane do użytku nowe odcinki autostrad czy dróg ekspresowych są ubogie w tego typu infrastrukturę albo całkowicie jej pozbawione.

 

Fotoradarami w łamiących przepisy

W najbliższym czasie w Polsce należy się spodziewać znacznego wzrostu liczby fotoradarów. Ma to być efekt wartej blisko 6 mln inwestycji, związanej z rozbudową systemu rejestratorów prędkości, a mającej służyć poprawie bezpieczeństwa na drogach. W całym kraju pojawi się aż 358 nowych urządzeń (do tej pory było ich 445), a wśród nich będą: fotoradary, sprzęt do odcinkowego pomiaru prędkości, urządzenia rejestrujące wjazd na czerwonym świetle czy rejestratory przenośne. W ramach wspomnianej inwestycji, pierwszych kilkanaście urządzeń zostało już zainstalowanych, co już przynosi efekty w postaci obniżenia średniej prędkości. Dodatkowo na ważnych skrzyżowaniach dużych miast pojawią się urządzenia rejestrujące przejazd na czerwonym świetle. Dostarczać będą one informocji o upływie czasu, jaki upłynął od zapalenia się czerwonego światła do momentu przejazdu.

 

Już nie tylko Wielka Brytania. Problem z brakiem kierowców w Niemczech

To już nie tylko bolączka Brytyjczyków. Kłopot z brakiem kierowców zawodowych zaczyna rozlewać się na całą Europę. Obecnie, poza Wyspami, borykają się z nim także Niemcy. Obecne braki u naszego zachodniego sąsiada szacowane są na ok. 80 tys. i szacuje się, że do końca dekady mogą zbliżyć się do 200 tys. Eksperci zwracają uwagę, że jest to problem, który występuje od lat, a teraz tylko pogłębia się coraz bardziej. Jako przyczyny upatrują nasilającego się od lat trendu związanego z odpływem kierowców – podczas gdy na emeryturę rocznie przechodzi ok. 35 tys. przedstawicieli tego fachu, na ich miejsce przychodzi zaledwie ok. 15 tys. nowych. Już teraz w Niemczech istnieją poważne obawy, że dojdzie do realizacji brytyjskiego scenariusza. Na Wyspach, gdzie brakuje ok. 100 tys. kierowców, występuje problem z dostawami podstawowych produktów.

 

Kierowca ciężarówki przekroczył prędkość. Zapłaci kilkanaście tysięcy złotych

O tym, że mandaty za łamanie przepisów potrafią być bardzo dotkliwe, przekonywaliśmy już niejednokrotnie na łamach naszego serwisu. Tymczasem do grona tych, którzy do końca życia będą pamiętać drogowe wykroczenie, dołączył właśnie kierowca z Francji, który poruszał się włoskimi drogami. Podczas rutynowej kontroli w rejonie Bergamo funkcjonariusze stwierdzili, że wielokrotnie przekraczał on prędkość, osiągając nawet 105 km/h w miejscu, gdzie obowiązywał limit 90 km/h. Za przekroczenie ograniczenia o 15 km/h nałożona została na niego grzywna w wysokości 3 tys. euro (prawie 14 tys. PLN). Jako obywatel zagraniczny, musiał zapłacić mandat na miejscu.

 

Na „czołówkę” z radiowozem!

Prawdziwym hitem w serwisie YouTube okazało się tymczasem nagranie, które prezentuje szalony manewr wyprzedzania przez kierowcę zestawu. Odbywał się on przy nie najlepszych warunkach atmosferycznych. Na nagraniu widać, jak kierowca pojazdu decyduje się wyprzedzić inną ciężarówkę, zmuszając przy tym innych uczestników ruchu do „ucieczki” na pas awaryjny. Tylko refleks innych kierowców pozwolił uniknąć tragedii. Wśród tych, którzy musieli się ratować przed czołowym zderzeniem, znajdowali się funkcjonariusze policji, którzy chwilę potem ruszyli w pogoń za piratem. Okazała się nim 39-letnia kobieta. Policjanci ukarali ją mandatem. Film przedstawiający niebezpieczną sytuację można obejrzeć na popularnym kanale Stop Cham, klikając w ten LINK.

 

Obsługiwał połączenia promowe między Szwecją a Niemcami. Idzie na złom

Należący do Stena Line prom Sassnitz, który przez lata służył szwedzkiemu operatorowi na trasie Trelleborg-Sassnitz, już wkrótce dokona swojego żywota. Jednostka została wycofana już w ub. r., tuż po wybuchu pandemii koronawirusa i zawieszeniu przez Stena Line wspomnianej trasy pomiędzy Szwecją a Niemcami, będącej jedną z najstarszych linii promowych w Europie. Od tamtej pory Sassnitz przebywał w rezerwie i czekał na lepsze czasy. Ostatecznie armator zdecydował się na zezłomowanie promu. Zbudowany w 1989 r. statek zmierza obecnie do miasta Aliağa, gdzie zostanie pocięty na żyletki. Więcej informacji z branży promowej znajdziesz TUTAJ.

 

 

Źródła: rp.pl, Deutsche Welle, trans.info, YouTube, Stop Cham, PromySKAT

 

Jakub