Branża TSL to prawdziwe uniwersum, w którym dzieje się tak dużo, że potrzebna byłaby 24-godzinna transmisja “na żywo”, by być ze wszystkim na bieżąco. Dlatego w naszym cyklicznym przeglądzie staramy się mówić o tym, co naprawdę ważne; prezentować interesujące informacje, ciekawostki, sensacje oraz przybliżać dokonujące się w prawie zmiany. W tym tygodniu m.in. o  tegorocznych remontach dróg oraz o gigantach branży motoryzacyjnej, wycofujących się z rynku rosyjskiego.

 

Najdłuższy tunel w Polsce działa pełną parą. Jest bat na piratów?

Pod koniec ubiegłego roku w Polsce uruchomiono najdłuższy tunel samochodowy w Polsce. Funkcjonujący pod warszawskim Ursynowem, mający ponad 2 km obiekt, jest nafaszerowany elektroniką, która ma zwiększać bezpieczeństwo jego użytkowania. Dodatkowo urzędnicy poinformowali, że od samego początku działa w nim system odcinkowego pomiaru prędkości, co ma przeciwdziałać zakusom piratów drogowych, którzy często właśnie w tunelach lubią testować możliwości swoich pojazdów. Monitoruje on czas wjazdu i wyjazdu pojazdu z tunelu. W razie stwierdzenia nieprawidłowości do kierowcy wysyłany jest stosowny monit. Licząca 2,3-km konstrukcja stanowi ostanie, kluczowe ogniwo Południowej Obwodnicy Warszawy. Była ona długo wyczekiwana nie tylko przez warszawiaków, ale też przez kierowców z całej Polski. Jest ona bowiem fragmentem drogi ekspresowej S2, będącej łącznikiem pomiędzy dwoma węzłami autostrady A2 – w Konotopie i Majdanie.

 

Drożej na A2

Ostatnie tygodnie upływają w mediach pod znakiem odmienianego przez wszystkie przypadki hasła „inflacja”. Wzrosty cen dotyczą niemal każdej sfery życia. Niemiła niespodzianka czeka też na kierowców korzystających z autostrady A2 na odcinku Nowy Tomyśl-Konin. Za przejazd tą drogą od niedawna trzeba zapłacić więcej. W przypadku pojazdu osobowego koszt przejazdu każdym mającym 50 km odcinkiem na tej trasie to 25 PLN (do tej pory 23 PLN), czyli 75 PLN za całość. W przypadku ciągnika siodłowego z naczepą za przejechanie jednym odcinkiem trzeba zapłacić 87 PLN (do tej pory 80 PLN). Przejechanie całej wymienionej trasy oznacza wydatek 261 PLN. Cena przejazdu odcinkiem Świecko-Nowy Tomyśl pozostała na razie bez zmian.

 

Producenci ciężarówek odwracają się od Rosji

Napaść Rosji na Ukrainę pociągnęła za soba sankcje nakładane na rosyjską gospodarkę. Kolejne firmy dołączają się też do bojkotu tamtejszego rynku. Wśród nich znajdują się przedsiębiorstwa z branży motoryzacyjnej, w tym producenci ciężarówek. Daimler Truck, do którego należy m.in. Mercedes-Benz, postanowił zakończyć współpracę z firmą Kamaz. Grupa Mercedes-Benz podjęła też decyzję o pozbyciu się akcji rosyjskiego producenta ciężarówek (w sumie 15 proc. udziałów). Z kolei Volvo Trucks zawiesiło w Rosji nie tylko produkcję, ale także sprzedaż ciężarówek.

 

Będą remonty, będzie wolniej

W tym roku drogowcy planują przeznaczyć na bieżące remonty dróg ok. 400 mln PLN. To znacznie więcej niż w 2021 r., gdy suma takich inwestycji zamknęła się w kwocie 289 mln PLN. To jednak będzie się wiązało z utrudnieniami oraz spowolnieniem na wielu odcinkach autostrad czy dróg ekspresowych. Wśród szlaków, na których mogą się pojawić zakłócenia, znajdują się m.in.: fragment autostrady A4 (pomiędzy Górą św. Anny i granicą województwa śląskiego i opolskiego), fragment drogi ekspresowej S86 (pomiędzy Katowicami i Sosnowcem), fragment DK25 w Wielkopolsce, fragment DK62 (Rzepki-Gałki w woj. mazowieckim) czy 4-kilometrowy odcinek drogi S8 (z Radzymina do Woli Rasztowskiej). GDDKiA zaplanował też modernizację fragmentu autostrady A4 pomiędzy krakowskimi Bielanami a Tyńcem.

 

Duże zmiany w Hiszpanii. Nowe przepisy mają ułatwić życie kierowcom

Już wkrótce w Hiszpanii zaczną obowiązywać przepisy, które wprowadzają nowe zasady regulujące prace kierowców. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi, nie będą oni mogli brać udziału w załadunku oraz rozładunku pojazdów (przewidziano tu jednak pewne wyjątki). Złamanie tego przepisu może kosztować 4600 euro. Oprócz tego określony zostanie maksymalny czas oczekiwania kierowców na rampie. W przypadku znaczącego wydłużenia się całego procesu, przewoźnik będzie miał możliwość wystąpienia o rekompensatę. Dodatkowo przewidziano, że w przypadku długoterminowych umów przewozowych, przewoźnik będzie mógł ubiegać się o wyrównanie finansowe, wyliczone na podstawie aktualnych cen paliwa. Zgodnie z nowymi regułami, kierowca przynajmniej raz na cztery tygodnie będzie mógł powrócić do miejsca zamieszkania lub siedziby firmy. Niektóre z tych zmian mają oczywiście związek z pakietem mobilności, którego celem jest uregulowanie zasad transportu na terenie Unii Europejskiej. Część z przepisów wejdzie w życie pół roku po wejściu w życie dekretu.

 

Tysiące luksusowych samochodów spłonęły na oceanie

Branża motoryzacyjna poruszona jest incydentem, który niedawno miał miejsce na Oceanie Atlantyckim. Chodzi o pożar na samochodowcu Felicity Ace, który należy do Mitsui O.S.K. Lines (MOL). Licząca 22 członków załoga ewakuowała się, a znajdujące się na pokładzie samochody spłonęły. Jak się okazało, jednostka transportowała luksusowe pojazdy – aż 3965 samochodów różnych marek, w tym: Volkswagena, Audi, Bentleya i Porsche. Największe poruszenie wywołała jednak informacja o tym, że wśród zniszczonych aut znajdowały się pojedyncze sztuki sportowych wozów Lamborghini Aventador serii Ultimae. Problem polega na tym, że były one przeznaczone dla klientów, którzy zamówili je wiele miesięcy temu. Co więcej, stanowiły one końcówkę serii, której produkcja została już zakończona. W tej chwili pojawiają się spekulacje, że Lamborghini wznowi produkcję tych samochodów – specjalnie po to, aby dostarczyć zniecierpliwionym klientom pojazdy, które nie przetrwały pechowego rejsu. Więcej informacji z branży promowej znajdziesz TUTAJ.

Źródła: Rzeczpospolita, GDDKiA, trans.info, PromySKAT

Jakub