Branża TSL to prawdziwe uniwersum, w którym dzieje się tak dużo, że potrzebna byłaby 24-godzinna transmisja “na żywo”, by być ze wszystkim na bieżąco. Dlatego w naszym cyklicznym przeglądzie staramy się mówić o tym, co naprawdę ważne; prezentować interesujące informacje, ciekawostki, sensacje oraz przybliżać dokonujące się w prawie zmiany. W tym tygodniu m.in. o ograniczeniach w poruszaniu się po niektórych regionach Austrii, nałożonych na użytkowników starszych pojazdów.
Ważny odcinek drogi ekspresowej oddany do użytku
Kolejny istotny odcinek ważnej z punktu widzenia kierowców drogi S7 został przekazany do eksploatacji przez drogowców. Chodzi o 13-kilometrowy fragment „ekspresówki” łączący węzły Widoma i Szczepanowice. Odcinek ten powstał w ramach inwestycji obejmującej 56 km drogi (inwestycja podzielona na cztery odcinki) od granicy woj. małopolskiego ze świętokrzyskim do Krakowa. Oddany właśnie odcinek to przede wszystkim dobra wiadomość dla truckerów, którzy będą mogli omijać teraz miejscowość Słomniki, przez którą przebiega stara „siódemka”. Wartość prac w ramach oddanego właśnie do użytku odcinka przekroczyła 500 mln PLN. W przyszłości, po ukończeniu budowy, droga S7 połączy Gdańsk z Rabką-Zdrojem.
Gigantyczna kara dla przewoźnika i kierowcy
Kierowcy w Polsce głośno narzekają na nowy taryfikator mandatów, którego wejście w życie zbliża się nieuchronnie. Ale nowym stawkom daleko do pułapu kary, która została właśnie nałożona na pewnego kierowcę i niemiecką firmę transportową po wizycie w Danii. Decyzją duńskiego sądu nałożona została na nich grzywna w wysokości 155 tys. koron duńskich (ok. 96 tys. PLN). Jeden z nich otrzymał też zakaz poruszania się po duńskich drogach w nadchodzących miesiącach. To konsekwencja przewinienia, które miało miejsce w maju ub. r., gdy kierowca oraz jego pracodawca – pełniący funkcję drugiego kierowcy – przemierzali duńskie drogi. Podczas kontroli okazało się, że mężczyźni manipulowali przy tachografie, usuwając co jakiś czas z urządzenia kartę kierowcy, który nie prowadził.
Groźne incydenty z udziałem ciężarówek
Do kilku poważnych zdarzeń z udziałem pojazdów ciężarowych doszło w ostatnich dniach w Polsce. We wtorek, 5 października, w pobliżu Wejherowa doszło do kolizji pojazdu ciężarowego, autobusu i pojazdu osobowego. Rannych zostało 5 osób. Badaniem przyczyn zdarzenia zajmuje się policja. W Zabrzu ciężarówka uderzyła w pieszego, który zginął na miejscu. Ze wstępnych ustaleń wynika, że mężczyzna przechodził przez jezdnię w okolicach przystanku autobusowego, w miejscu, gdzie nie było wytyczonego przejścia. Do tragicznego zdarzenia doszło także w Wólce Radzymińskiej (powiat legionowski), gdzie ciężarówka zderzyła się czołowo z pojazdem osobowym. 47-letni kierowca pojazdu osobowego, który nagle zjechał na przeciwległy pas ruchu, zginął na miejscu. Kierowca ciężarówki nie odniósł żadnych obrażeń.
Naklejki na ciężarówkach ostrzegą przed martwym polem
Hiszpania może stać się kolejnym krajem w Europie, w którym kierowcy będą musieli oznaczać swoje pojazdy specjalnymi naklejkami, ostrzegającymi innych uczestników ruchu przed martwym polem. Na razie jest to zalecenie, które zostało skierowane do kierowców oraz właścicieli pojazdów ciężarowych, autobusów i pojazdów dostawczych. Nadrzędnym celem wprowadzenia takiego rozwiązania jest – jak tłumaczą pomysłodawcy – poprawa bezpieczeństwa na drogach. Etykiety muszą być odblaskowe i określają różne rodzaje potencjalnych niebezpieczeństw, które związane są ze znalezieniem się w zasięgu martwego pola. Serwis trans.info przypomniał, że podobne rozwiązanie zostało wprowadzone wcześniej we Francji. Z tym że nad Sekwaną umieszczenie stosownej naklejki jest obligatoryjne.
Starsze pojazdy nie mają tam czego szukać
Austria stara się być coraz bardziej ekologiczna. A jeśli tak dalej pójdzie, to właściciele starszych pojazdów będą mogli zapomnieć o kursach do tego kraju starszymi pojazdami ciężarowymi. Władze kraju związkowego Burgenland wprowadziły tam zakaz wjazdu pojazdów diesla o standardzie emisji spalin Euro2 oraz starszych, które zostały zarejestrowane po raz pierwszy przed 2000 r. Restrykcje takie zostały uruchomione w 163 gminach. Podobne regulacje mają zastosowanie także w kilku innych krajach związkowych Austrii oraz w stolicy kraju.
Przetasowania we flocie DFDS
Firma DFDS wprowadza kilka zmian w swojej flocie. Dotyczą one m.in. trasy Rosslare-Dunkierka. Armator poinformował, że na tej popularnej linii prom Kerry zostanie zastąpiony przez ro-pax Regina Seaways (do tej pory obecny na trasie Kilonia-Kłajpeda). Statek Kerry z kolei zostaje przesunięty na Morze Bałtyckie, gdzie dołączy on do jednostek Optima Seaways oraz Patria Seaways. Wspólnie będą obsługiwać trasę Kłajpeda-Karslhamn. Przetasowania będą miały wpływ na rozkład rejsów na trasach z/do Irlandii. Jak tłumaczy armator, stanie się on bardziej korzystny dla klientów korzystających z przepraw w tym regionie. Więcej informacji z branży promowej znajdziesz TUTAJ.
Źródła: trans.info, moto.pl, Radio Zet, Dziennik Zachodni, osp.pl, PromySKAT